Usuwanie odcisków

Na skórę składa się: naskórek, skóra właściwa, tkanki podskórne oraz przydatki,

mieszki włosowe, paznokcie, gruczoły potowo-łojowe oraz włókna krwionośne i zakończenia nerwowe. Jest to narząd niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Do biernych funkcji skóry zalicza się ochronę przed zimnem, ciepłem czy promieniowaniem, ochronę przed uciskiem, tarciem, ochronę przed działaniem substancji chemicznych, ochronę przed wnikaniem drobnoustrojów. Aktywne funkcje skóry polegają m.in.: na ochronie przed mikroorganizmami, które „pokonały” skórę, wchłanianiu substancji czynnych, wydalaniu potu, chłodzeniu, tworzeniu płaszcza lipidowego, regulowaniu krążenia krwi i termoregulacji. Jest narządem zmysłu, odbierającym bodźce, ucisk, ból czy temperaturę. Zmiany na skórze niekiedy to błąd pielęgnacyjny, niekiedy niestety wynik choroby. Skóra informuje nas, co dzieje się z organizmem.

              Usuwanie odcisków Sposoby usunięcia odcisków.

Niektóre zmiany skórne musimy radykalnie usunąć. Przed zabiegiem, struktura zmian jest analizowana za pomocą videodermatoskopu – cyfrowego urządzenia pozwalającego prawidłowo zdiagnozować charakter choroby. Właściwe leczenie polega na trwałym i bezpiecznym usunięciu zmiany za pomocą lasera lub klasycznego leczenia chirurgicznego. Laser pozwala precyzyjnie odparować zmianę lub ją wyciąć, jest to metoda bezkontaktowa, zapobiegająca krwawieniu. Laserem możemy usunąć guzek, brodawkę, włókniak, bliznę, zmarszczki lub tatuaż. Niektóre zmiany skórne mające charakter niejednoznaczny, należy usunąć je chirurgicznie, po wykonaniu wcześniejszego badania histopatologicznego. Po wycięciu zmiany, brzegi rany zszywa się i zakłada jałowy opatrunek.

Usuwanie odcisków. „Domowe” sposoby na odciski. Jedną ze zmian skórnych są odciski. Jeśli są małe i nie sprawiają bólu, można je potraktować po „domowemu”. Wówczas stosuje się m.in.:

-Nalewkę z Arniki – dostępna w każdej aptece, regularnie nanoszona na odciski, powoduje rozpuszczanie zrogowaciałego naskórka, warstwa po warstwie. Pod spodem tworzy się nowa gładka skóra.

-Roztwór z octu – najlepiej przygotować go w stosunku 3:1, nakłada się go za pomocą wacika na zmienioną skórę, mocuje bandażem lub plastrem. Okład zmieniany kilka razy dziennie, a pozostawiony na noc na odcisku powoduje odwarstwienie zrogowaciałego naskórka w całości.

– Aloes to również dobry wynalazek na odciski – oprócz wybitnych właściwości nawilżających, niweluje zmiany na skórze oraz ich odbarwia.

– Maści i kremy, lotiony do stóp zawierające w sobie mocznik – wiążący wodę oraz wysokiej jakości substancje wyrównujące niedobór lipidów – pomaga to w nawilżeniu suchej i wrażliwej skóry stóp i zmiękczeniu naskórka. Specyfiki te zapobiegają nadmiernemu odtwarzaniu się warstw rogówkowej, pobudzają regenerację skóry.

– Maści i kremy zawierające tlenek cynku – zapewniają ochronę antybakteryjną, aloes, który oprócz tego, że hamuje rozwój bakterii, ma działanie przeciwzapalne. Kremy takie pobudzają regenerację skóry, delikatnie je nawilżając, zapobiegają grzybicy stóp. Dodatek z olejku z sosny górskiej i rozmarynu normalizuje wydzielanie potu, zapobiega powstawaniu przykrego zapachu podczas całego dnia, nie wysusza skóry, działa antybakteryjnie, zapobiega świądowi skóry.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *