Otyłość – problem estetyczny czy choroba?

W ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z otyłością. Siedzący tryb życia, niezdrowa żywność i stres sprzyjają jej rozwojowi. Niestety, otyłość nie jest jedynie problemem estetycznym, a chorobą przewlekłą, która wymaga odpowiedniego leczenia, diety i aktywności fizycznej.

Jak zweryfikować czy mam problem z otyłością?

Na szczęście dość łatwo możemy kontrolować swoją wagę, ale jak stwierdzić czy jest ona w normie? Wiele osób myśli, że kobieta powinna ważyć nie więcej niż 50 kg, a mężczyzna 70 kg. Jest to całkowicie błędna teza, bo na odpowiednią wagę składa się wiele czynników, najważniejszym z nich jest wzrost.

BMI to międzynarodowy wskaźnik, który pozwala na wstępną ocenę prawidłowości naszej masy ciała. Jego nazwa jest skrótem od Body Mass Index, czyli Indeksu Masy Ciała. Jeżeli znasz swój wzrost i aktualną wagę możesz przystąpić do wyliczenia jego wartości. Podstaw swoje dane pod poniższy wzór:

BMI = masa ciała (kg): wzrost (m)2

W przypadku gdy nie jesteś pewien otrzymanego wyniku, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora BMI (np. bmi22.pl), dzięki któremu zweryfikujesz swoje obliczenia.

Jeżeli Twój Indeks Masy Ciała mieści się w wartościach podanych poniżej, powinieneś zacząć się martwić.

25,00-29,99 – nadwaga;

30,00-34,99 – otyłość I stopnia;

35,00-39,99 – otyłość II stopnia;

≥ 40,00 – otyłość III stopnia.

Pamiętaj, że ten wskaźnik nie bierze pod uwagę masy tkanki tłuszczowej, mięśni, kości i wody, więc nie sprawdzi się w przypadku sportowców lub osób cierpiących na obrzęki i nadmierne zbieranie się wody w organizmie.

Jak leczyć otyłość?

Jeżeli cierpisz jedynie na nadwagę, wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak w przypadku otyłości (szczególnie tej ekstremalnie niebezpiecznej — III stopnia) może to nie wystarczyć. Jak się przygotować i zawalczyć o swoje zdrowie?

Zanim zaczniesz dietę i inne działania powinieneś odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Nadmierna masa ciała może być skutkiem różnych chorób. Jeśli masz problemy z hormonami, nawet najbardziej restrykcyjna dieta nie sprawi, że schudniesz.

W przypadku, gdy Twoim problemem jest „zajadanie stresu” lub inne zaburzenia odżywiania warto wybrać się do psychologa, lub psychiatry specjalizującego się w tej dziedzinie. To nic wstydliwego, a może bardzo pomóc.

Wprowadzenie ujemnego bilansu kalorycznego to podstawa redukcji masy ciała. Pamiętaj jednak, że nie możesz się głodzić, bo to gwarancja efektu jojo. Odejmij od swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego 200-300 kalorii i konsekwentnie się tego trzymaj. Jeśli masz możliwości finansowe, warto udać się do doświadczonego dietetyka, który pomoże Ci zdrowo i skutecznie osiągnąć Twój cel.

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. Na początku swojej drogi do zdrowia nie katuj się ciężkimi ćwiczeniami, zacznij od spacerów lub gimnastyki w wodzie, a sam zobaczysz jaką przyjemność daje ruch.

Więcej tu: https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/26083/20893

Zrezygnuj z suplementów. Obecnie nie ma wiarygodnych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność, a preparaty te zwykle są reklamowane jako niezwykle skuteczne w odchudzaniu.

Leczenie farmakologiczne może pomóc pacjentom z zaawansowaną otyłością i chorobami współwystępującymi. Na rynku pojawiły się leki, które hamują wchłanianie ⅓ tłuszczów z pożywienia. Nie zapominaj, że o wprowadzeniu leków zawsze decyduje lekarz.

Chirurgia bariatryczna może być wybawieniem dla osób cierpiących na ekstremalnie niebezpieczną otyłość. Do przeprowadzenia operacji istnieje szereg przeciwwskazań, a zabieg jak każda interwencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego to rozwiązanie jest ostatecznością i przed jego zastosowaniem powinniśmy wypróbować wszystkich innych możliwych sposób na zmniejszenie naszej masy ciała.

Więcej tu: https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/60328/46729

 

Dlaczego warto leczyć otyłość?

Jak już wiesz, otyłość nie jest jedynie niedoskonałością wyglądu, a poważną przewlekłą chorobą, która nieleczona prowadzi do powstania wielu schorzeń współistniejących. Przeczytaj, do jakich problemów zdrowotnych może doprowadzić bagatelizowanie otyłości:

Wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory trzustki i wątroby. W dodatku u kobiet zaobserwowano zwiększoną liczbę zachorowań na raka trzonu macicy, sutka, jelita grubego i pęcherzyka żółciowego, a u mężczyzn na nowotwory prostaty i jelita grubego.

Liczne choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa serca, zawał, udar, migotanie przedsionków, cukrzyca typu II, zaburzenia oddychania, choroby pęcherzyka żółciowego, zwyrodnienia stawów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *