Jak wybrać buty dla dziewczynki w góry?

Dobór butów dla dzieci jest bardzo trudny. Bezpowrotnie minęły czasy gdy na półkach były braki i rodzic wybierał to co było, a dzieci nosiły buty po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie. Aktualnie wybór obuwia dziecięcego jest bardzo szeroki. Dotyczy to zarówno butów do noszenia codziennie, jak i tych specjalistycznych, dopasowanych do konkretnych okazji. Warto zwracać uwagę zatem na wszystkie czynniki kształtujące stopę dziecka. Zarówno buty dla dziewczynki, jak i chłopca powinny być dopasowane do kształtu stopy, postawy oraz rozmiaru. A co z butami do wyjść w góry? Czy konieczne jest obuwie specjalistyczne?

Dobór butów do stopy małego człowieka

Buty dla dziecka są niezwykle istotnym elementem zarówno w początkowym momencie, gdy zaczyna chodzić, jak i później, gdy tworzone są wzorce poprawnej postawy. Należy pamiętać, aby buty zawsze dobierać nie tylko do rozmiaru, ale i kształtu stopy. Dlatego tak ważnym jest by obuwie dobierać razem z dzieckiem. Często zdarza się, ze pozornie pasujące buty są zbyt ciasne na podbiciu lub w okolicy palców. Sprawia to niejednokrotnie ból i prowadzi do zmian w postawie dziecka. Co do rozmiaru, wkładka, a nie sam but, powinna być większa od stopy o około pół do jednego centymetra. Dzięki temu pracujące nad postawą dziecko ma możliwość poruszenia stopą wewnątrz buta i amortyzację w czasie chodzenia. Wygląd butów ma drugorzędne znaczenie, jednak zarówno buty dla dziewczynki, jak i dla chłopca są wygodniejsze, gdy wykonano je z naturalnych surowców – dobrze odprowadzają pot i zapobiegają ślizganiu się stopy. Wbrew pozorom dobór obuwia, nie tylko pierwszego, jest trudny i warto kierować się nie jedynie przestarzałymi wzorcami, ale także intuicją i wiedzą specjalistów.

Wielkie wyjście małych nóżek w góry

W okresie wakacyjnym wielu rodziców zabiera swoje pociechy na mniejsze i większe wycieczki w góry. O ile dorośli z wyborem odpowiedniego obuwia nie mają problemu – porządne trapery sprawdzą się nawet na płaskich szlakach, o tyle gdy chodzi o buty dla dziewczynki czy chłopca, problem zaczyna być większy. Małe nogi na tej samej trasie wykonują dużo więcej kroków niż dorosły. Dlatego też buty nie mogą być zbyt ciężkie. Warto je odpowiednio dopasować do zaplanowanej trasy. Jeśli jest to płaska, wyasfaltowana droga powinny wystarczyć solidne buty sportowe, które nadmiernie nie obciążą dziecka. Jeśli jednak trasa będzie wiodła przez trudniejsze odcinki, należy poszukać butów górskich dla dziecka. Najlepiej lekkich i z solidną stabilizacją kostki. Należy pamiętać, że dzieci mają inny środek ciężkości i są bardziej narażone na upadki w czasie marszu.

Aktywne spędzanie czasu dla poprawnego rozwoju stóp dziecka

Jednak nie tylko w okresie wakacyjnym aktywność fizyczna dobrze wpływa na kształtowanie się postawy dziecka. Również w czasie codziennej aktywności dziecko powinno mieć dobrze dopasowane buty lub dużo chodzić boso. Dzięki temu bardzo szybko pozbędzie się zachwiań równowagi, czyli dziecięcej niezdarności. To ważne, by pozwolić dzieciom harmonijnie się rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *