Select Page
Kalistenika to siłowy trening, który opiera się na ćwiczeniach korzystających masę własnego ciała. Jej największą zaletą jest fakt, iż nie trzeba tu żadnych zbędnych sprzętów. W tego rodzaju treningach bardzo istotna jest jednakże technika wykonywania poszczególnych ruchów – nie należy sprawować ich niestarannie.

Ten rodzaj fizycznego wysiłku stosowany był już przez starożytnych Rzymian i Greków – źródła z tego okresu potwierdzają, że kalistenika wykorzystywana była też przez Spartan, którzy ćwiczyli do bitwy pod Termopilami. Co więcej, takie treningi odbywali również gladiatorzy trenujący na nadzwyczajnych kondycyjnych obozach. W XIX wieku Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojskowy, opracował specjalne przyrządy do treningu – na przykład drążek. Jednak ćwiczenia kalisteniczne dogadza profesjonalnie sylwetce.

Trening kalisteniczny pozwala ukształtować całkowite ciało jak również mimo wszystko nie jest to aż tak skomplikowane. Wystarczy 6 ćwiczeń, by można było upajać się pięknie ukształtowaną sylwetką – choć mimo wszystko, te ćwiczenia należy wykonywać systematycznie. Zalicza się do nich głównie pompki, podciągania na drążku i przysiady. Im większą osiągniemy sprawność, tym trudniejszy poziom ćwiczeń trzeba selekcjonować. Osoby początkujące nie powinny robić zbyt zaawansowanych akcji, aby nie naciągać mięśni oraz nie zniechęcać się do dalszych ćwiczeń.

Kalistenika to unikatowy sport – aby pomimo tego była ona rzeczywiście skuteczna, musimy określić plan wykonywania ćwiczeń. Chodzi tu głównie o liczbę powtórzeń i określanie poziomu zaawansowania. Amatorzy najczęściej rozpoczynają od dwóch treningów w tygodniu. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń od razu – można je rozplanować w poszczególnych fragmentach dnia. Po kilku tygodniach poziom zaawansowania ćwiczeń powinno się zwiększyć, nie można jednak przesadzać – za spory trud może skończyć się nawet niezwykle gorzką kontuzją.

Tak naprawdę trening kalisteniczny wciąż nie jest tak popularny, choć jego fani usiłują to odmienić. W naszym kraju założona została wyjątkowa wspólnota pod nazwą Street Workout Poland, dzięki której popularyzowana jest nie tylko kalistenika, ale też street workout.